İstanbul’da Deniz Gören Konut Projeleri Kazandırıyor!

Karadeniz ile Marmara’yı birbirine bağlayan kıtalararası bir şehir olan İstanbul, eşsiz Boğaz’ı ve muhteşem deniz manzarasıyla gayrimenkul piyasasını da etkiliyor. Ev sahibi olmak ya da yatırım yapmak isteyenlerin ilk tercihi olan ‘deniz manzaralı’ konut projeleri, araştırmalara göre %30 ile %50 arasında daha fazla kazandırdığı ortaya çıktı.

Özellikle, kentsel dönüşümle deniz hattındaki eski yapılar yıkılıp yerine yeni nesil konut projeleri yapılıyor. Anadolu Yakası’nda Kartal, Maltepe ve Pendik’te yapılan projeler yatırımcısına büyük kazanç sağlarken, Avrupa Yakası’nda Zeytinburnu, Bakırköy ve Ataköy bölgeleri öne çıkıyor.

Yoğun iş temposundan sıkılan İstanbullular hem deniz özlemini gidermek hem de günün stresini üzerlerinden atmak için deniz gören projelere yöneliyor. Bu yeni projeler ulaşım açısından da alıcısına büyük rahatlık sağlayacak şekilde planlanıyor. Her kesime hitap edecek şekilde tasarlanan bu projelere yabancı yatırımcılar da yoğun ilgi gösteriyor. Yabancı yatırımcıların arasında Ortadoğulular ilk sırada yer alıyor.

Yüksek yapılaşmanın arttığı İstanbul’da arsa stokunun azalmasıyla birlikte projeler yatay yapılaşma yerine dikey yapılaşmaya göre artık şekilleniyor. Eskiden kıyı kesimlerinde lüks villalar tercih edilirken şimdi yüksek katlı projelerden daireler tercih ediliyor. Bu daireler satın alma maliyetleri, yatırımın geri dönüş oranı ve sunduğu yüksek standartlar ile ilgi çekiyor.