İstanbul Pendik’e 3 Yeni Ada Geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Pendik’te hayata geçirilecek olan 3 yeni ada, spor alanlarından meydana gelecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, toplam yüzölçümü 603 bin 500 metrekare olan 3 ada yapacağını açıkladı. Pendik’te yer alması planlanan adalarda; su sporu alanları, yelken, tekne turları, gezinti ve seyir terasları, dinlenme ve yemek alanları, parklar ve bisiklet parkurları gibi çok sayıda aktivite alanının da olacağı duyuruldu.

Pendik Sahili’nde Marina ile Pendik Tersanesi arasında hayata geçirilecek projedeki adaların toplam kıyı uzunluğu ise 7 bin 460 metreye ulaşacak. Birbiriyle bağlantılı adalarda, ulaşım için karayla arasında araç trafiğine kapalı bir asma köprü, yat ve çekek alanı, Teleferik İstasyonu ve Su Taksi Terminali inşa edilecek. Adaların arasına da köprüler inşa edilerek bağlantıları sağlanacak.

ADALARIN ÖZELLİKLERİ

1’nci Ada

Yüzölçümü 372 bin metrekare olacak ada, su sporları merkezi olacak. Kumsalı bulunacak adaya; su sporları kulübü, yüzme havuzu, rafting parkuru, deniz feneri ve kayıkhaneler inşa edilecek. Ayrıca geniş bir piknik alanı olacak. Bu adada yelken, optimist, rüzgar sörfü, kürek, rafting ve plaj voleybolu gibi pek çok spor yapılabilecek. Su sporları tesisi ise sutopu ve sualtı sporları, olimpik açık ve kapalı havuzlar, kürek, sualtı hokeyi, sualtı ragbisi ve dalış okulu gibi çok sayıda su sporuna imkân verecek şekilde yapılacak.

2’nci Ada

Aktivitelerin toplandığı adanın büyüklüğü 125 bin metrekare olacak. İçinde ise su spor sahaları, mini golf, paten parkı, tırmanma duvarları, basketbol, futbol ve tenis sahaları, yürüyüş ve bisiklet parkurları ve yeme içme alanları yer alacak.

3’üncü Ada

106 bin metrekare büyüklüğündeki ada, karşılama adası olarak planlandı. Adada karşılama çadırı, restoranlar, tekne kiralama, koşu ve bisiklet parkurları, iskeleler, gösteri alanları ve parklar bulunacak. Adaların ortasında ise gezinti ve spor için korunaklı bir su alanı bulunacak. Burada elektrikli tekne kiralama, kürekle sandal sefası, su bisikleti ve pedallı araçlar, su kayağı, su akrobasi gösterileri, optimist ve yelken faaliyetleri, saltanat kayığı, gezi ve amfibik araçla gezinti yapılabilecek.

VİZYON SAHİBİ PROJE

Pendik’te yapılacak olan bu adacıklar hakkında konuşan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin ““Kamu ve özel sektör yatırımlarını peş peşe ilçemize kazandırmanın gururu içindeyiz. İstanbul Büyükşehir Belediyemizin şehrimize inşa edeceği Su Sporları Adası da Pendik’i geleceğe taşıyacak önemli bir vizyon projedir. Spor ve eğlencenin bir arada yer alacağı adalar, Pendik’i İstanbul’un cazibe noktası haline getirecek” dedi.